9 Ağustos 2010 Pazartesi

BURSASPOR'UN YOLU

Mükemmel bir sondu. Uzun süre besledikleri umut çiçekleri son zamanlarda solmaya başlasa da futbol tanrıları yeniden yeşertti yapraklarını. Bursa takımı ve halkı en güzel hediyelerden birini aldı. Ertuğrul Sağlam ve ekibi, yeşil Bursa'nın dört bir yanını zafer sarmaşıklarına doladı. Günlerce sürdü kutlamalar. Mutluydu ve hala mutlu Bursasporlular. Çoğunluğun hemfikir olduğu üzere haketmişlerdi futbol ağacının en güzel meyvelerini yemeyi. Futbolu biz yakından takip edenler şimdi her ne kadar son haftada hatta son dakikada gelmiş olsa da bunun bir tesadüf olmadığını kanıtlamalarını bekleyeceğiz ve belki de dua edeceğiz. Yine yarışta olmaları, aynı istikrarı göstermeleri Türk futbolu için son derece önemli. Birkaç yıl sonra sezon bitimine doğru 2009-2010 şampiyonunun nerde olduğunu görmek için puan tablosunun son basamaklarına bakmak istemiyoruz.

O güzel günlerin üzerinden yaklaşık 3 ay geçti. Çocukların birçoğu yine takımda. Şimdi yeni takviyelerle kağıt üzerinde daha da güçlendiklerinin sinyallerini veriyorlar. Attırdıkları imzalar menajer kakalamalarından çok, deftere uzun zaman önceden itibaren karalandıklarını gösteriyor. Ertuğrul Sağlam'ın ekibiyle yürüttüğü bir çalışmasının eseri gibi. Eser iyi mi kötü mü işte bunu birkaç hafta içersinde değerlendirme fırsatı bulacağız.

Yeni transferlerin takıma adaptasyonundan önce eskilerin kafalarında neler olduğu beni daha çok düşündürüyor. Futbolcuların son 2.5-3 aylarını nasıl geçirdikleri çok önemli. Kendi sokaklarında kahraman gibi dolaştılar, gittikleri herhangi bir yerde büyük ilgi gördüler. Pohpohlandılar, el üstünde tutuldular, egoları daha da yükseltildi. Aralarında daha ilk yıllarında 3 büyüklerin ambargosunu yıkma zevkini yaşayanlar oldu. Ne derseniz deyin Türkiye gibi bir ülkede çok büyük bir iş başardılar. Bunun hazzını yaşamak, kavrayabilmek herkesin erişebileceği bir duygu değil. Bunu ne kadar sindirebildikleri, herşeyin aslında mayıs sonunda bittiğini ne ölçüde kabullenebildikleri önemli. Bu anlamda hocalarına büyük bir iş düşüyor. Psikolojik olarak o ve ekibinin, Volkan Şen, Ozan İpek, Sercan Yıldırım gibi geçen sene önemli virajlarda arabanın devrilmemesini sağlayan isimlere yaklaşımları büyük önem taşıyor. Sorumluluk ve baskıyı taşımaları adına Ertuğrul Sağlam'ın ve tabii ki Bursaspor taraftarlarının önemli misyonlarından biri sabırla omuz çıkmak olacak. Bu, ligin yanısıra toplayacakları puanların çok önemli olacağı Şampiyonlar ligi kulvarı için de geçerli.

5 yorum:

Unknown dedi ki...

Önemli bir noktaya değinmişsin. Son süper kupa maçında bazı oyuncuların bayağı bir havalandıklarını artık şampiyon oldukları için kendilerini bir başka hissettiklerini gördüm, ama Türkiye Ligi'nin zor olduğunu ve her zaman bu şansın gelmeyeceğini iyi bilmeliler. Sivas'ın üst üste 2 yıl 2.likten sonra düştükleri durum ortada, o yüzden dikkatli olmalarında fayda var.

Unknown dedi ki...

Öncelikle tüm Trabzonluları tebrik etmem gerek bir Bursasporlu olarak, hak ettiler, kazandılar. Geçen sene son hazırlık maçında Denizliden 4 yemiştik. Ligin ilk 5 haftasında da 2 galibiyet, 2 mağlubiyet ve 1 beraberlikle başlamıştık. O yüzden çok endişelenecek bir şey yok takım adına. Ertuğrul hocamızın dediği gibi 4 eksik vardı, onlar da takıma girince çok çok daha iyi bir Bursaspor olacak.

Ice-Man dedi ki...

Trabzonspor'un Liverpool deplasmanında oynayacağı maçı Ntv'nin yayınlayıp yayınlamayacağı konusunda bilginiz var mı?

PENNEARABIATA dedi ki...

@ice-man

bir bilgim yok.

dogan2007 dedi ki...

Üstat biraz geç olsada sizi tebrik ederim.Keşke imkanımız olsada 90 Türkle Afrikaya giderken (2 bursaspor taraftarı olarak) sizinle röportaj etme şansımız olasaydı.Biz bu şampiyonluğu Bursa halkı olarak ve fanatik Bursasporlu olarak geç yaşadık.41 yaşındayım ben Bursasporun şampiyon olacağını ligin bitmesine 2 ay kala işyerindeki arkadaşlarıma söylediğimde bir galatasaraylı arkadaşım dalga geçti, inanmadı.Ve tekar söylememi istedi ve telefonuna kaydetti.Güya ona göre lig bitecek, yine istanbul furyasından bir takım şampiyon olacak beni aklı sıra madara edecekti, olmadı. Benim tahminim doğru çıkmış, inancımızla şampiyon olmuştuk.Şimdi Bursada yeni nesil Bursaspor taraftarı olarak yetişiyor.İnşallah Şampiyon ligindede başarılı olurda yüzümüzü kara çıkarmaz.Başarılarınızın devamını dilerim.