26 Kasım 2009 Perşembe

RÜŞTÜ / VEZİR Mİ, REZİL Mİ?

Rüştü Reçber...

Türk futbolunun yetiştirdiği en iyi kalecilerden biri. Yıllarca Fenerbahçe ve milli takım kalesini başarıyla koruyan ardından Beşiktaş'ta geçtiğimiz sezon çifte kupa mutluluğu tadan 36 yaşındaki file bekçisi aynı zamanda Türk futbolunda en çok tartışılan isimlerden biri oldu. Kariyeri boyunca yaptığı kritik kurtarışlarla göklere çıkarılsa da gün geldi yerden yere vuruldu,, hatta gün geldi taraftarlar tarafından tartaklandı. Kamuoyu tarafından bir kalecinin bir kurtarışla "vezir", bir hatayla "rezil" ilan edilebileceğinin en güzel örneklerini gösterdi.

3. sezonunu geçirdiği Beşiktaş'ta özellikle son dönemde çok eleştirilen ve artık eldivenlerini bırakması gerektiği ifade edilen Rüştü Reçber dünse Old Trafford'da tam anlamıyla vezirdi. Mustafa Denizli maç öncesinde "Beşiktaş tarihine bir Manchester United galibiyeti yazdırmak son derece önemli" demişti. Mustafa hocayı bu cesur söyleminde haklı çıkaran ise duraklama dakikalarında kariyerinin ortalarındaki bir kalecinin sergileyebileceği reflekslerle Unitedlı oyunculara gol izni vermeyen Rüştü'ydü. Maçın ardından İngiliz basınının da manşetlere taşıdığı Rüştü için "2004'te Fenerbahçe formasıyla 6 gol yediği United'tan intikamını aldı" ifadeleri kullanıldı. Takım arkadaşı Fabian Ernst de "Herşeyin anahtarı olan iki mükemmel kurtarış yaptı." dedi onun için. Maçın bitiş düdüğüyle sahanın ortasında Ferrari tarafından havaya kaldırılan da yine Rüştü'ydü.

Ve düşler tiyatrosunda sergilenen güzel oyunun ardından son sözü söylemek de başroldeki isme düşmüştü. Rüştü "Tarih tek bir şey yazacak, o da; Manchester United: 0 - Beşiktaş: 1. Biz takımımızın başarısı için uğraş veriyoruz, Beşiktaş da tarihe geçiyor" diyerek kariyerinin son döneminde her zaman tebessümle hatırlanacak bir başarıya imza attı.

3 yorum:

efess dedi ki...

Rüştü'nün efendiliği de ayrı bi yazı konusudur.haksız gördüğü kırmızı kartdan sonra bile sesini çıkarmadan sahayı terkedişi örnek olmalıdır biçok kişiye.
Galatasaray üç senedir her sene kaleci değiştireceğine,Rüştü'yü alabilirdi diye düşünüyorum

SirEvo dedi ki...

Ah bi de şu dengesiz hareketleri yapmasa saha içinde. Ah ah..
Ama dün için söylenecekleri zaten Ertem Şener TV'de söyledi. :D

Sekhranikos dedi ki...

İkiside değildir Rüştü rüştüdür:) o tam anlamıyla bir rüştü'dür:)